Wernisaż! Takie trudne słowo!

10168064_769404753083813_3218782888772552326_nWczoraj w Galerii pod 11, Muzeum Historii Katowic odbył się WERNISAŻ niezwykłych prac pana Piotra Bąka.                         Obrazy  na papierze i na płycie w głębokich, szarych barwach, wydały mi się zarówno mroczne-  niepokojące, jak i pełne tańca i ekspresji.  Naprawdę można się w nich zakochać.

Jak odnaleźć się wśród zwyczajów panujących wśród muzealników i entuzjastów Sztuki? Jest taka sytuacja: wernisaż- impreza ekskluzywna, nie rzadko zamknięta (tylko dla ludzi z zaproszeniami), jest mały bufet, wino i mnóstwo ludzi gotowych do dyskusji, oceny i obserwacji wszystkiego dookoła.  Warto wiedzieć co robić w takim miejscu i na co się przygotować. Przedstawiam więc kilka spostrzeżeń 🙂

Trzy punkty zapalne:

     Challenge 1 :   Ubranie

Okazuje się, że na takie wydarzenie wcale nie trzeba ubierać jakoś super specjalnie.. Specjaliści nazwą to smart casual, a ja powiem- pół oficjalnie, pół wygodnie 😀 Mniej więcej tak:

Dla kobiet:

90776e830e8268b18dda95b1710ddc61

Dla mężczyzn:

cardigans

Challenge 2 :    Bufet

Miejsce w którym dzieje się magia 😀 Tu najczęściej spotkamy „bywalców” jak  nazwała ich bloggerka z „Przerwa na kawę”

Jestem pod wrażeniem jej opisu:

http://przerwanakawe.wordpress.com/2013/10/23/bywalcy/

pic - platter kanapki katering catering tackaPrzy bufecie zdarzają się przeróżne sytuacje, a o niektórych organizatorzy dowiadują się dopiero po wszystkim. Cuda zdarzają się z resztą nie tylko tam. Bywało też tak, że jakiś szacowny gość odczuł potrzebę przywłaszczenia sobie całej wielkiej rolki papieru toaletowego z łazienki. I wszyscy zachodzą w głowę w jaki sposób udało mu się otworzyć zamykany na klucz pojemnik i wyjść niepostrzeżenie… Podobno czarodzieje to tylko w Hogwardzie..

Warto też wspomnieć, że w większości miejsc spacery z winem i innymi poczęstunkami po otwarciu wystawy przez kustosza i autora są dozwolone…  jednak są też takie miejsca, gdzie poczęstunek zaplanowany jest w osobnym pomieszczeniu, albo część ekspozycji stałej pozostaje zamknięta, o czym ktoś nas uprzejmie poinformuje podczas próby wtargnięcia na część z ekspozycją.

Challenge 3 :    Rozmowy

O czym mówi się na wernisażach? Zależy od towarzystwa, ale zwykle są to sprawy pod imagestytułem: gdzie ktoś ostatnio był, co ostatnio zobaczył i wszelkie rozwinięcia tematu „Och jaka wspaniała ta wystawa, jakie niezwykłe te prace”. Nie należy lekceważyć tej okazji do rozmowy. Uważny obserwator w tym momencie szybko zorientuje się kim są ludzie którzy zebrali się na sali. Na tym etapie warto też przyjrzeć się bliżej autorowi. Kto wie, czy kiedykolwiek później będzie możliwość aby dowiedzieć się co miał na myśli taki właśnie malarz kiedy jego twórcza ekspresja wylewała się na płótno 😀

Podsumowując:

Tak jak ubranie nie powinno być bardzo formalne, tak i do spotkania warto podejść z dystansem. Ten szczególny, specyficzny świat ludzi kultury… ech 😀 Fascynujący świat, to i fascynujący ludzie.

Reklamy

Informacje o Złota Karawana

"Cała Ziemia jest skonstruowana w taki sposób, że możemy głowę skierować w górę i spojrzeniem rozpocząć odkrywanie" A. Camus
Ten wpis został opublikowany w kategorii dramalesson i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wernisaż! Takie trudne słowo!

 1. Klaudia pisze:

  Bardzo się cieszę, że siętu znalazłam, bo to bardzo dobre miejsce na znalezienie sięw nim 😉
  Moi „Bywalcy” nadal atakują, są nawet tam, gdzie mnie nie ma, a ja z przyczyn zawodowych bywam dość intensywnie.
  Pojawił się nawet projekt zrobienia o nich dokumentu. Dojrzewa on w dwóch umysłach i moze kiedyś zakwitnie prawdziwie i się narodzi.

  A to tym jak się ludzie ubierajado galerii (dres nie jest już dla mnie niczym zaskakującym) i jak się dziwnie zachowują (akcja zrzucenia i ocalenia eksponatu tuż nad ziemią oraz kończące to chluśniecie winem – mogłaby być performencem… ale nie była) mogłabym pisać książki.
  Tak to jest jak się na wystawach bywa kilka razy w tygodniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s